Deset rad Joomla! začátečníkům

Napsáno 25.05.2011 pro Joomla! a označeno jako Joomla

Kterými se ovšem nemusí řídit...

Joomla!

Kolem redakčního systému Joomla! už se nějaký ten pátek pohybuji a tak si dovolím dát těm, kteří s tímto redakčním systémem teprve začínají, pár dobře míněných rad, kterými se ovšem nemusí řídit. Každý má přeci právo na vlastní názor a cestu... :-) Nicméně se nad nimi zkuste aspoň zamyslet, třeba vám ušetří trochu času.

1. Nešetři na hostingu!

Kvalitní hosting od spolehlivého poskytovatele, na kterém bude Joomla! fungovat tak jak má, dokáže ušetřit neuvěřitelné množství času a starostí.

2. Nešetři na šabloně...

Samozřejmě si můžete stáhnout free šablonu, zbastlenou v Artisteeru, a doplnit ji mnoha dalšími rozšířeními tak, aby nějak fungovala, ale pokud si zakoupíte šablonu, postavenou na moderním frameworku, dostanete za své peníze komplexní řešení vzhledu vašeho webu - vzhled pro PC verzi, vzhled pro mobilní zařízení, vlastní vzhled pro chybovou stránku či pro stránku vstupu do administrace, kvalitní typografii, stylování modulů, různé integrované vychytávky a mnoho dalšího.

3. ... a vůbec zbytečně nešetři.

Uvědomte si, že placená rozšíření jsou většinou kvalitnější, uživatelsky přívětivější a se spolehlivou technickou podporou, takže vám dokáží ušetřit mnoho času, který můžete věnovat něčemu důležitějšímu.

4. Nauč se pracovat se soubory...

Pro potřebu správy webu je zcela nezbytná znalost základní manipulace se soubory, používání FTP přenosů, archivů atd., co neumíte, koukejte se fofrem doučit, ať nekoukáte jak sůva z nudlí, když se řekne "aplikuj do Joomla jako Patch".

5. ...a nauč se v souborech hledat.

Hledáním v souborech je míněno hledání v obsahu vaší Joomla! instalace a v obsahu databáze vaší Joomla! instalace - pokud se vám nezdá nějaký text či obrázek na vašem webu, toto jsou dvě ze tří možných míst, kde je můžete najít - tím třetím je načítání zvenčí a i to lze, pokud víte co hledat, v těchto dbou oblastech dohledat.

6. Nauč se základy HTML a CSS...

Bez základní znalosti HTML a CSS jste odsouzeni k věčnému žadonění o pomoc v různých fórech, kde se vám stejně většinou dostanete rady, že se to máte naučit, protože bez této znalosti nejste webmaster, ale jelito.

7. ...a nauč se používat Firebug.

A když už umíte něco málo o HTML a CSS, naučte se také používat Firebug - to je rozšíření prohlížeče, s jehož pomocí lze zkoumat vlastnosti jednotlivých prvků stránky a právě díky kterému lze na stránkách vyhledávat a upravovat to, co potřebujete změnit ve vzhledu stránky.

8. Využívej maximálně možnosti Joomla!...

Mám ověřeno, že než by se mnozí uživatelé obtěžovali pořádně se naučit využívat všech možností vlastní instalace Joomla!, shánějí a cpou do své instalace neuvěřitelné množství rozšíření, která často jen duplikují funkce, které samotná Joomla už v základu má.

9. ...a používej co nejméně dalších rozšíření.

Čím méně rozšíření základní Joomla instalace budete používat, tím méně starostí budete mít - starostí se zabezpečením, vzhledem, konfigurací, konflikty, atd. - než něco nainstalujete, prostě si sakra dobře rozmyslete, jeslti to opravdu potřebujete.

10. Nauč se hledat a používat potřebné informace.

A na závěr, naučte se vyhledávat informace a tyto informace využívat - na webu lze při troše snahy najít skoro vše -strejda Gůgl je zdatný hledač - a tak často stačí, místo fňukání ve fórech, použít takové to okénko s nápisem "hledat" či "search".

Komentáře (0)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře se prosím přihlaste.